"> Se moramo res vsak dan tuširati? - Tretje obdobje
">
Zdravlje

Se moramo res vsak dan tuširati?

Še pred stotimi leti se je večina ljudi kopala le enkrat na teden, danes pa je vsakodnevno prhanje skorajda obvezna praksa, ob kateri se marsikdo vpraša, ali je v resnici zdrava. Številni so prepričani, da bi se morali zaradi nabiranja umazanije na telesu tuširati čim bolj pogosto. Poleg čistoče nekateri kot razlog za pogosto umivanje velikokrat navedejo tudi sprostitev in uživanje, ki jim ju nudita prhanje ali kopanje. Tako naj bi poleg umazanije svoje telo (vsaj za nekaj trenutkov) očistili tudi skrbi in težav. Vsekakor s tuširanjem ne gre pretiravati, saj lahko škodi videzu in zdravju kože. Mnogi, ki imajo težave s suho, razdraženo ali močno občutljivo kožo, so namreč ugotovili, da lahko z opustitvijo kakšne prhe te težave ublažijo. Pomembno je torej najti pravo ravnovesje med čistočo in zdravjem, kar pa je vse prej kot lahko.

prhanje

Poleg čistoče nekateri kot razlog za pogosto umivanje velikokrat navedejo tudi sprostitev in uživanje, ki jim ju nudita prhanje ali kopanje.(Foto: Profimedia)

Kako pogosto bi se morali tuširati?

Redno tuširanje pomaga pri preprečevanju bolezni in skrbi za dobro higieno. Vendarle pa ne gre pretiravati. Strokovnjaki se večinoma strinjajo, da je pogostost prhanja povezana z vsakodnevno stopnjo aktivnosti posameznika, prehrano, vrsto poklica, ki ga opravlja, in letnim časom. Tisti bolj aktivni se seveda morajo prhati vsak dan (morda tudi večkrat), vendar pa lahko svoji koži pomagajo tako, da včasih izpustijo gel za tuširanje oziroma milo ali pa ju uporabijo samo tam, kjer je to potrebno – torej pod pazduhama in na intimnih delih telesa. Pogosteje bi se naj tuširali tudi tisti, ki vsakodnevno uporabljajo sredstva javnega prometa oziroma se zadržujejo v (pre)natrpanih prostorih in oni, ki so v neposrednem stiku z bolnimi ljudmi (bodisi so zaposleni v bolnišnici ali zdravstvenem domu, bodisi imajo stik z ljudmi, ki konstantno kašljajo, kihajo in smrkajo).

Po besedah strokovnjakov bi se bilo najbolj optimalno tuširati vsak drugi dan ali celo ‘samo’ dvakrat na teden. Tako bi naj namreč koža ohranjala pravilno ravnovesje, posledično pa naj bi bila tudi bolj sijoča in zdrava. Vendarle pa nekateri deli telesa potrebujejo vsakodnevno umivanje. Profesor medicinske fakultete Queen Mary’s School of Medicine and Dentistry John Oxford denimo pravi, da bi morali roku umivati večkrat na dan. ”Če tekom dneva dovolj pogosto umivate roke in predel pod pasom, potem se lahko brez težav kopate ali tuširate vsak drugi dan. Pravzaprav ne bi bil problem niti tuširanje le dvakrat na teden, če redno pazite na higieno rok in intimnega področja, kjer se pojavlja največ bakterij.”

tuširanje

Po besedah strokovnjakov bi se bilo najbolj optimalno tuširati vsak drugi dan ali celo ‘samo’ dvakrat na teden. (Foto: iStockphoto)

Zakaj se ne bi smeli tuširati prepogosto?

Prepogosto tuširanje s toplo ali celo vročo vodo v kombinaciji z geli za tuširanje s kože lahko izpere naravno zaščito, s tem pa ta postane bolj občutljiva tudi na vdor virusov in bakterij. Če je tuširanje prepogosto, se koža lahko prične dodatno mastiti in ko jo navadimo na vsakodnevno izpiranje zaščite in nanašanje gela, se ustvari začarani krog. Mnogi tako poročajo o tem, da so zmanjšali pogostost tuširanja in umivanja las in na ta način zmanjšali proizvodnjo naravnega olja in masti, s tem pa tudi potrebe po prepogostem umivanju.

1. Naredite kožo mehkejšo

Vaša koža večino vlage, ki jo potrebuje, dobi iz dveh virov. Po eni strani jo vpija iz zraka, prav tako pa jo dobiva tudi od koristnih olj in vode, ki ju najde v telesu. A ko zrak postane bolj suh, začne tudi koži primanjkovati eden izmed glavnih virov vlage, zato se bo prej izsušila. Nekateri to težavo rešujejo z uporabo vlažilnih krem, čeprav bi bilo po mnenju dermatologov veliko pametneje, če bi zmanjšali število tedenskih tuširanj. Topla ali celo vroča voda, s katero se umivamo, in geli za tuširanje ter mila namreč zmehčajo olja kože, s tem pa omogočijo, da se ta olja lažje in hitreje sperejo, koža pa se močneje izsuši.

Prha

Prepogosto tuširanje s toplo ali celo vročo vodo v kombinaciji z geli za tuširanje s kože lahko izpere naravno zaščito, s tem pa ta postane bolj občutljiva tudi na vdor virusov in bakterij. (Foto: iStockphoto)

2. Ne sramujte se naravnega vonja

Naravni vonj ni nujno nekaj, kar zaudarja. Nasprotno! Strokovnjaki so namreč telesni vonj povezali s spolno privlačnostjo, prav tako bi lahko vplival tudi na izbiro sorodne duše – oboje na fiziološki in psihološki ravni. To pomeni, da vas lahko kakšen dan brez tuširanja morda pripelje celo do ljubezni vašega življenja.

3. Ohranite koristne bakterije

Naš želodec za normalno delovanje potrebuje tako imenovane ‘dobre’ bakterije in tudi pri kožnih celicah ni nič drugače. New York Times je pred nedavnim objavil članek, v katerem je dr. Richard Gallo, predstojnik oddelka za dermatologijo na univerzi v Kaliforniji, poudaril, da dobre bakterije v kožnih celicah pomagajo, da se te naučijo, kako proizvajati lastni antibiotik, ki jih lahko zaščiti pred slabimi bakterijami. Losjoni za telo in večina mil teh koristi ne morejo zagotoviti, bi pa naj pri nastajanju tega antibiotika po besedah strokovnjaka močno pomagalo manj pogosto tuširanje.

4. Zaščita pred škodljivimi kemikalijami

Morda boste presenečeni, ko boste izvedeli, da so olja in odmrle celice na vaši koži celo koristne. Ti elementi zagotavljajo neke vrste zaščito pred škodljivimi bakterijami in nekaterim kemikalijam otežujejo, da prodrejo v kožo. To je ključnega pomena, saj lahko te kemikalije poškodujejo kožo in v nekaterih primerih tudi druge dele telesa. Ko se tuširate, odstranite ta olja in odmrle kožne celice iz kože ter s tem kemikalijam odprete pot v vaše podkožje in telo. Vse skupaj še poslabša uporaba agresivnih mil in gelov za tuširanje, saj ti izdelki vsebujejo veliko kemikalij. Prav zato strokovnjaki svetujejo, da izbirate netoksična mila z minimalnim številom sestavin in jih uporabljate samo, ko je to nujno in samo na tistih delih telesa, kjer je to potrebno.

5. Zmanjšajte draženje kože

Dražeje kože je dokaj pogost pojav in ljudje, ki se srečujejo s težavami, kot so izpuščaji, splošno draženje ali celo kaj specifičnega, kot sta rosacea (kronična vnetna bolezen, za katero so značilni zardevanje obraza, razširjene žilice, papule, pustule in v hudih primerih tudi gomoljasta zadebelitev nosu) in ekcem, vedo, da tuširanje s toplo vodo vse skupaj še poslabša. Njihova koža je videti bolje, ko se manj tuširajo in pri umivanju uporabljajo nekoliko manj toplo vodo. Nekateri ljudje z luskavico, ekcemom ali drugimi podobnimi boleznimi bodo dejansko alergični na sestavine, ki jih najdemo v šamponih in milih. Če odstranite te strupene proizvode iz vaše vsakdanje rutine, boste verjetno opazili znatno zmanjšanje izpuščajev in draženja. Pri nekaterih bodo težave celo povsem izginile.

prhanje

Strokovnjaki svetujejo, da izbiramo netoksična mila z minimalnim številom sestavin in jih uporabljamo samo, ko je to nujno in samo na tistih delih telesa, kjer je to potrebno. (Foto: Profimedia)vizita.si

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function get_field() in /home/trecadobhr/domains/trecadobhrvatska.com/public_html/wp-content/themes/pennews/template-parts/single/style-1.php:210 Stack trace: #0 /home/trecadobhr/domains/trecadobhrvatska.com/public_html/wp-includes/template.php(725): require() #1 /home/trecadobhr/domains/trecadobhrvatska.com/public_html/wp-includes/template.php(672): load_template('/home/trecadobh...', false) #2 /home/trecadobhr/domains/trecadobhrvatska.com/public_html/wp-includes/general-template.php(168): locate_template(Array, true, false) #3 /home/trecadobhr/domains/trecadobhrvatska.com/public_html/wp-content/themes/pennews/template-parts/content-single.php(15): get_template_part('template-parts/...') #4 /home/trecadobhr/domains/trecadobhrvatska.com/public_html/wp-includes/template.php(725): require('/home/trecadobh...') #5 /home/trecadobhr/domains/trecadobhrvatska.com/public_html/wp-includes/template.php(672): load_template('/home/trecadobh...', false) #6 /home/trecadobhr/domains/trecado in /home/trecadobhr/domains/trecadobhrvatska.com/public_html/wp-content/themes/pennews/template-parts/single/style-1.php on line 210